3.5.2018 / Gösterim Sayısı : 179

İl Müdürlüğümüzden Organ ve Doku Bağış Desteği

#2018 İl Müdürlüğümüzden Organ ve Doku Bağış Desteği

Şehzadeler İlçe Sağlık Müdürlüğü Organ Bağışı Birimi tarafından yürütülen "Kurumlardan Organ Bağışı" çalışmasına Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personeli tam destek verdi.

Sağlık Teknikeri Elif Atıcı, Uzman Ebe Nihan Bengü Bahadır ve beraberindeki ekip, Organ bağışı kabul etmek, diyabet konusunda farkındalık yaratarak eğitimlerde bulunmak, diyabet (kan şekeri) ve tansiyon ölçmek amaçlı ile 03.05.2018 tarihinde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü kampüsünde organ bağışı standı açtı. Sağlık ekibi tarafından yürütülen çalışmalara ilgi yoğundu.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Sağlık Teknikeri Elif Atıcı; "Tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, hayatta olan ya da beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden alınan sağlıklı organın nakledilmesine organ nakli denir. 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışında bulunabilir. Vatandaşlarımız organ bağışı için İl ve İlçe Sağlık Müdürlüklerine, Hastanelere, Aile Sağlık Merkezlerine başvurularını yapabilirler. Bağışlanan her organ filizlenen bir hayattır" dedi.

Organ bağışının ihtiyacı olan insanlara yardım açısından önemli bir rol oynadığına dikkat çeken İl Müdür Vekili İsmail Kaya; "Organ bağışında bulunmak toplumsal bir sorumluluktur ve dayanışmadır. Bağışlanan her organ, yeni bir hayatın başlangıcıdır. Unutulmamalıdır ki, yarın bizlerin de bu tür yardımlara ihtiyacımız olabilir. Bu konunun öneminden dolayı, İl Müdürlüğü personelimiz organ bağışına duyarsız kalmayıp, organ bağışında bulunmuşlardır" dedi.


''