7.5.2018 / Gösterim Sayısı : 175

85 Damızlık Koç Sahibine Teslim Edildi

#85 Damızlık Koç Sahibine Teslim Edildi

Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü  "Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi" kapsamında, İl genelindeki koyun ve keçi yetiştiricilerine 85 adet kaliteli damızlık vasıflara sahip koçların dağıtımını gerçekleştirdi.

 

Dağıtımlar 17 İlçe genelinde tamamlandı. Damızlık koç dağıtımının öncesinde komisyonca kura çekimi yapılarak her bir koçun projeye alınan üreticilere tahsisi yapıldı. Proje ile yetiştiricilerin elinde bulunan koyun ve keçi sürülerine yüksek vasıflı erkek damızlıkların katılımıyla kan değişiminin sağlanarak, işletmelerin mevcut verimliliğinin artırılması amaçlanıyor. Dağıtımı yapılan koçlar, en az iki yıl damızlık olarak işletmelerde yetiştirilmek şartıyla üreticilere teslim ediliyor.

 

04.05.2018 tarihinde, Akhisar Hayvan Pazarında gerçekleşen dağıtım törenine; Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili İsmail Kaya, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ali Gök, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürleri, Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa, Manisa İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hüdaverdi Sağlam, siyasi partilerin temsilcileri, Veteriner Hekimler ile yetiştiriciler katıldı.

 

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ali Gök damızlık koçların bakımı ve yakın bir tarihte Salihli İlçesinde faaliyete geçecek olan "Koç Teke Ağılı Projesi" ile ilgili bilgiler verdi.

Projenin yüzde 75'nin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yüzde 25'inin ise üretici katkısı ile gerçekleştirildiğine dikkat çeken Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili İsmail Kaya; "Projenin amacı sürülerde et ve süt verimini artırmak, kan değişimini sağlamak ve ıslah yönetimi ile ırkı safkan hale getirmektir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın uygulamaya koyduğu "Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi'" kapsamında Manisa İlimizde, 2014 yılından içinde bulunduğumuz 2018 yılı Mayıs ayına kadar toplam 468 adet damızlık koç dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Bu yıl yetiştiricilerimizin talepleri doğrultusunda 75 adet merinos, 10 adet kıvırcık olmak üzere toplam 85 adet damızlık koç dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Teslimi yapılan hayvanların üreticilerimize, İlimize ve Ülkemiz tarım ve hayvancılığına hayırlı olmasını dilerim" dedi.

 

Konuşmaların ardından, damızlık koçların yetiştiricilere teslim edilmesiyle koç dağıtım töreni sona erdi.

 

''