8.5.2018 / Gösterim Sayısı : 149

Buzağı Kayıplarının Azaltılması Konulu Eğitim Toplantısı

#2018 Buzağı Kayıplarının Azaltılması Konulu Eğitim Toplantısı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba'nın  2018 yılını "Hayvan Hastalıklarıyla Mücadele ve Buzağı Kayıplarının Önlenmesi Yılı" olarak ilan etmesinin ardından buzağı kayıplarının önlenmesine yönelik eğitim ve çalışmalar hız kazandı. Bu kapsamda Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Manisa Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası ve Manisa İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'nin iş birliğinde "Buzağı Kayıplarının Azaltılması,  Süt Sığırcılığında Üreme Yönetimi ve Gentürk Tohumu Kullanımı" konulu eğitim toplantısı düzenlendi.

07.05.2018 tarihinde Salihli Ziraat Odasında gerçekleşen eğitim toplantısına; Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili İsmail Kaya, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ali Gök, Salihli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Demir, Gölmarmara İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Engin Aykuş, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Sekreteri Dr. Onur Şahin, Manisa Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Birlik, Manisa İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kırlıoğlu, Salihli Ziraat Odası Başkanı Necati Aktürk, kliniklerde ve çiftliklerde çalışan Veteriner Hekimler ile İl/İlçe Müdürlüklerinde görevli Veteriner Hekimler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ali Gök; "Buzağı kayıplarının engellenmesi, süt ineklerinde üreme yönetimi ve Gentürk ile ilgili eğitimi tamamladık. İlçe Müdürlüklerimizden katılım oldukça yoğundu. Bu vesile ile tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Veteriner Hekimler sadece hayvan sağlığını korumakla kalmıyorlar. Aynı zamanda suni tohumlama hizmeti ile hayvan ıslahına katkı sağlıyor, yetiştiricilerimize güncel bilgiler vererek hayvancılığımızı güçlendiriyorlar. Ayrıca 250'den fazla zoonoz hastalıkla mücadele ederek hem insan sağlığına hemde gıda güvenliğine katkı sunuyorlar" dedi.

Sonrasında kürsüye gelen İl Müdür Vekili İsmail Kaya; "Bildiğiniz gibi Bakanlığımız 2018 yılını Buzağı kayıplarının önlenmesi yılı ilan etmiştir. Bu doğrultuda da gerekli çalışmalar yapılmaktadır.  Bu çalışmalardan birisi de eğitim ve farkındalık çalışmaları düzenlemektir. Bizler bugün bu nedenle burada toplanmış bulunuyoruz.

Manisa'mız Broiler ve Hindi üretimine Ülke birincisi, yumurta üretiminde ise üçüncü sırada yer almaktadır. Bunun yanı sıra 230.000 büyükbaş ve 1.000.000 küçükbaş hayvan ile de ülkemiz ekonomisine en üst düzeyde katkı sağlamaktadır. İlimiz hayvancılığının bu denli üst sıralarda bulunmasında siz Veteriner Hekimlerimizin katkıları çok büyüktür. Bundan sonra da buzağı kayıplarının azaltılması, ineklerimizden optimum buzağı elde edilmesi ve yerli tohumumuz olan Gentürk Tohumlarının kullanımı noktasında da aynı katkıyı sunmanızı ümit ediyorum" dedi.

Konuşmaların ardından Dr. Mehmet Özden "Buzağı Kayıplarının Azaltılması", Doç. Dr. Süleyman Bacınoğlu "Süt Sığırcılığında Üreme Yönetimi", Dr. Onur Şahin "Gentürk Tohum Kullanımı", "Ulusal Alanda Döl Kontrolü Projesi" ve "Mobil Tohumlama" konularında sunumlarını gerçekleştirdi.

Sunumların sonrasında eğitim toplantısı, katılımcılardan gelen soruların yanıtlanmasıyla son buldu. 


''