15.5.2018 / Gösterim Sayısı : 212

Manisa'da Kırsal Yatırımlara Büyük Destek

#2018 Manisa’da Kırsal Yatırımlara Büyük Destek

Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında "12'nci Etap Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Sözleşme Töreni" 11 Mayıs 2018 tarihinde yapıldı.

 İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen törene; Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili İsmail Kaya, Müdür Yardımcıları Mustafa Gündoğar, Melikşah Taşkın, TKDK Manisa İl Koordinatörü Uğur Uslu, Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Akay Ünal, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, Şube Müdürleri, İlçe Müdürleri, Odalar ve Birliklerin Başkanları, üreticiler ile firma yetkilileri katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili İsmail Kaya; "İlk olarak 2006 yılında uygulamaya konan Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Programı ile  doğal kaynaklar ve çevrenin korunması dikkate alınarak, kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve gelire dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması, kırsal ekonomik yapının güçlendirilmesi, tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanılmasının yaygınlaştırılması ve kırsal toplumda yerel kalkınma kapasitesinin oluşturulmasına katkı sağlamak için yeni teknoloji içeren yatırımların desteklenmesi amaçlanıyor. Tüm bunların sonucunda da İlimiz üreticilerine, yatırımcılarına, Ülkemize daha fazla gelir sağlanıyor ve iş istihdamı arttırılıyor.

2017 yılında, 11. Etap kapsamında uygulaması devam eden 24.791.271 TL proje bedelli 24 adet tesisin tamamlanmasıyla yatırımcılarımıza toplam 12.395.635 TL hibe desteği verilmiş olacaktır. 2017 yılında devam eden yatırımlarımızdan 13 adedi tamamlanmış olup yatırımcılarımıza 4.706.037 TL hibe ödemesi gerçekleşmiştir. Devam eden 11 adet yatırım 31.08.2018 tarihine kadar tamamlanacaktır.

2018 yılında ise 12. Etap kapsamında 140 adet başvuru olmuş, teknik ve idari yönden uygun görülen 74 adet proje programa alınmıştır. Bugün burada ekonomik yatırım konularında 18 adet, çiftlik faaliyetleri geliştirme konusunda 56 adet olmak üzere toplamda 74 adet projenin sözleşmesi yapılacaktır. Sözleşmesi gerçekleştirilen projelerin; hibeye esas proje tutarı: 29.839.524 TL, ödenecek hibe tutarı: 14.919.762 TL olacaktır.

Projelerin Ülkemiz tarımına, Manisa'mıza ve yatırımcılarımıza hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Törende konuşan Vali Güvençer, yapılan sözleşmelerin Manisa çiftçisine, üreticisine, yatırımcısına hayırlar getirmesini dileyerek, tarım şehri olan Manisa'nın, tüm dünyaya sunduğu gıda ürünlerinin bulunduğunu ve bu anlamda Manisa'nın Türkiye için çok önemli olduğunu söyledi. Vali Güvençer, Manisa'nın her yıl elinde sürekli olarak bulunan yaklaşık 4 milyar liralık bir yatırım portföyünün bulunduğunu ve otoyolların, demiryolların buna dahil olmadığını ifade etti.

Devlet olarak tarım sektöründe 1'inci hedeflerinin sulama olduğuna dikkat çeken Vali Güvençer, "Sulanabilir alanlarımızı yüzde 100 sulanabilir hale getirirsek zaten diğer sektörlerden de beklediklerimiz peşinden gelecek. Manisa, üzümde Türkiye markası değil, dünyada bir markadır. Bunun kıymetini bilmeliyiz. Kirazda, zeytinde bu markalaşmayı artırmalıyız. Tarıma dayalı sanayiyi geliştirme hedefimiz var. Tarımda 3 ana hedefimiz var. Bunlar sulama, markalaşma ve organik tarımdır. Bunları geliştirmeliyiz" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Güvençer ve protokol üyeleri tarafından sözleşme imzalanacak olan yatırımlara belgeleri takdim edildi.

''