29.5.2018 / Gösterim Sayısı : 177

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitim Semineri Verildi

#2018 Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitim Semineri Verildi

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bağlı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi tarafından Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Personeline "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitim Semineri" verildi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü'nün, Bakanlığımız, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığına iletilen yazısında kadına yönelik şiddetle mücadelede kurumlar arası koordinasyon ve işbirliğinin geliştirilmesi ve farkındalık çalışmalarına ağırlık verilmesinin önemi belirtilmiştir. Bu kapsamda Bakanlığımız Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı koordinasyonunda, 2018 yılı içerisinde 81 ilde Bakanlığımız ilgili kurum ve kuruluşlarında görev yapan kamu görevlilerine yönelik "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Seminerleri "gerçekleştirilmesi planlanmıştır.

Bu çerçevede 28.05.2018 tarihinde Manisa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğünde görevli Sosyolog Sevtap Çimen ve Psikolog Ezher Keleş tarafından İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda eğitim semineri düzenlendi.

Seminerde kadına yönelik şiddetle mücadelenin önemi anlatıldı. Şiddetin tanımı ve çeşitleri, ülkemizden ve dünyadan şiddet istatistikleri, kadına yönelik şiddetin çocuklar ve yetişkinler üzerindeki etkileri ve sonuçları, kadına yönelik şiddetle mücadelenin önemi, kadına yönelik şiddetin Türk Ceza Kanunu, İş Kanunu ve Türk Medeni Kanunu'ndaki yeri, 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Kanunu, tedbir kararları ve süreçleri, kadınlara yönelik şiddetle mücadelede kurumsal mekanizmalar ve kadınlara karşı şiddetle mücadelede bireysel olarak yapılabilecekler konularında bilgiler verildi. Sunumların ardından katılımcılardan gelen soruların cevaplanmasıyla seminer son buldu.

Düzenlenen eğitim seminerine; Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Melikşah Taşkın, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Lütfi Kaymak, Kadın Çiftçiler İl Sorumlusu Ece Coşkun ile İl ve İlçe Müdürlüklerinde görevli personeller katıldı.


''