7.6.2018 / Gösterim Sayısı : 309

Manisa’lı Lider Çocuklar Tarım Kampında Buluştu

#2018 Manisa’lı Lider Çocuklar Tarım Kampında Buluştu

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı'nın koordinasyonunda yürütülen, çocuklara doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla düzenlenen "Lider Çocuk Tarım Kampı" etkinliğinin bu yılki süreci Manisa'da tamamlandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2014 yılından beri gerçekleştirilen "Lider Çocuk Tarım Kampı" etkinliği, Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından beşinci kez düzenlendi. 25 öğrenci ve 3 gözetici öğretmenin katıldığı kamp üç gün sürdü. Öğrenciler kamp süresince her gün farklı etkinliklere katıldı. Tarımın birçok alanında bilgi ve deneyim sunan kampta öğrenciler, tarım yapılan alanlarda uygulamalı olarak bilgilendirildi. Bu yıl "Beslenme ve Gıda İçin Biyoçeşitlilik ve Yenilebilir Otlar" temasıyla gerçekleştirilen kampa, Manisa Bilim Sanat Merkezi öğrencileri katıldı.

5-7 Haziran 2018 tarihleri arasında gerçekleşen Lider Çocuk Tarım Kampı Manisa etkinliği, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen törenle başladı. Törene; Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Melikşah Taşkın, Şehzadeler İlçe Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Ermiş, Manisa Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Özgür Emeksiz, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Lütfi Kaymak, Kamp Sorumluları Dursun Övelek, Mevlüt Yenilmez, İl Müdürlüğü personelleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Bu tarz eğitim ve gezileri önemsediklerini ifade eden İl Müdür Vekili Melikşah Taşkın; "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak tarladan sofraya kadar, hem bitkisel hem de hayvansal gıdanın sağlıklı bir şekilde soframıza gelmesi için önemli roller alıyor ve çok çalışıyoruz. Gıdalarla ilgili olarak maalesef çok hileler var, tarlalardan gelen ürünler ile ilgili olarak bilgi kirlilikleri var. Bizim amacımız, bu ürünlerin sizlere sağlıklı olarak gelmesi kadar sizlerin de sağlıklı bilgilere ulaşmasını sağlamak. Bu konuda İl Müdürlüğü olarak vatandaşlarımıza, kurumlara, sivil toplum kuruluşlarına dönem dönem bilinçli tüketici eğitimleri veriyoruz. Bu eğitimlerimizden bir tanesi de çocuklarımız için düzenlemiş olduğumuz Lider Çocuk Tarım Kampı'dır" dedi.

İl Müdürlüğü konu uzmanlarınca ilk gün verilen eğitimlerde çocuklara güvenilir gıda üretimi, gıda hijyeni, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri, hayvan yetiştiriciliği,  kampın ana teması olan "Beslenme ve Gıda İçin Biyoçeşitlilik ve Yenilebilir Otlar" konularında bilgiler verildi. Eğitim alan çocuklar, doğada bulunan bu otları ve endemik bitkileri daha yakından tanıdılar. Fide-Fidan dikim şenliğinin ardından "Yakala Senin Olsun" kuzu yakalama yarışması düzenlendi. Kaçan bir kuzuyu yakalamaya çalışan çocuklar oldukça eğlenceli dakikalar geçirdiler. Yarışmanın sonucunda kuzuyu yakalayan öğrenci Kaan Biçer'e kuzusu teslim edilirken, ona özenle bakması ve en güzel şekilde beslemesi istenildi.

İkinci güne Hamzabeyli Mahallesinde şeftali toplama ile başlayan Lider Çocuk Tarım Kampı öğrencileri, burada üreticilerden meyve yetiştiriciliği ile ilgili önemli bilgiler öğrendiler. Daha sonra biber, domates, pamuk tarlaları ve üzüm bağlarına götürülen öğrenciler, üretilen ürünlere dair bilgi aldılar. Sonrasında büyükbaş hayvancılık ve tavukçuluk işletmelerinde incelemelerde bulunan kampçı çocuklar burada keyifli anlar yaşadılar.

Lider Çocuklar üçüncü günde,  Osmancalı Mahallesindeki çilek tarlalarını gezdiler. Çocuklar kendi elleriyle çilek toplamanın tadını çıkartırken bir yandan da organik tarım hakkında bilgi aldılar. Manisa'nın tarihi ve kültürel yanlarını çocuklara göstermek amacıyla düzenlenen Aigai Antik Kenti Gezisi ve Ortaköy Mahallesindeki Kırsal Turizm Merkezi olan Obasya Yunt Dağı Türkmen Obası gezisi ile üçüncü gün sona erdi.

 Dolu dolu gerçekleşen etkinlikler boyunca gıda işletmeleri, tarımsal faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar ziyaret edilerek çocukların gıda, tarım ve hayvancılık konularında bilinçlenmeleri sağlandı. Kampa katılan öğrencilere katılım belgelerinin verilmesiyle kamp süreci sona erdi. Lider çocuklar unutamayacakları anılar ve eşsiz bilgilerle okullarına döndüler.


''