27.6.2018 / Gösterim Sayısı : 229

Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor

#2018 Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yürüttüğü önemli çalışmalardan biri olan "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor" programı kapsamında Manisalı kadın çiftçilere bağ fidanı verildi.

Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliği ile hazırlanan "Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Tarafından Geliştirilen Manisa Sultanı ve Saruhanbey Üzüm Çeşitlerinin Tanıtılması ve Yaygınlaştırılması Projesi" kadın çiftçilere yönelik çalışmalarla devam ediyor.

Bu kapsamda yeni çeşit bağ fidanları 26.06.2018 tarihinde kadın çiftçilere teslim edildi. Fidanlar dekara 180 adet olmak üzere toplam 3.600 adet verildi. Proje kapsamında Ahmetli, Salihli, Soma, Şehzadeler ve Turgutlu olmak üzere beş İlçede toplam 20 dekarlık alanda, her iki üzüm çeşidinden eşit miktarda olmak üzere demonstrasyonlar kurulacak.

Hazırlanan yayım projesiyle, kırsal kesimde yaşayan kadın çiftçilere daha verimli bir tarım için; bilgi, yöntem sağlamak, kaynakları daha etkin yönetebilmek ve kullanabilmek amacıyla yeni teknolojileri öğretmek ve uygulatmak amaçlanmaktadır.

Önümüzdeki haftalarda da fidan verilen İlçelerde tarla günü gerçekleştirilecek, eğitim çalışmalarımız bu doğrultuda devam edecektir.

''