10.7.2018 / Gösterim Sayısı : 508

İçsu Kaynaklarımız Yavru Sazan Balıklarıyla Buluştu

#İçsu Kaynaklarımız Yavru Sazan Balıklarıyla Buluştu

Su ürünleri kaynaklarımızın ve su ürünlerinin sürdürülebilir kullanılması, gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanabilmesi, deniz ve iç sularımızdaki su ürünleri stoklarının takviyesi amacıyla Bakanlığımızla ortak bir şekilde "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" yürütülmektedir.

Vatandaşlarımızın kaliteli protein ihtiyacını desteklemek, sportif balıkçılığı geliştirmek, su kaynaklarımızın stok miktarını ve çeşitliliğini zenginleştirmek amacıyla, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğünce 2018 yılı için İlimize tahsis edilmiş olan 30.000 adet pullu sazan yavrusu, Müdürlüğümüz Su Ürünleri Biriminde görevli personeller; Su Ürünleri Mühendisi Cihan Saylıkoğlu, Esma Encan, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi Funda Uğurlu tarafından teslim alınarak, Manisa Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ali Gök'ün eşliğinde, İlimizin ihtiyaç duyulan çeşitli göletlerine bırakılmak üzere ilgililere teslim edilmiştir.

Balıkçılığımızın sürdürülebilir olması ancak kurallara bağlı avcılık ile mümkündür. Bu nedenle beklenen faydanın sağlanabilmesi için, 40 cm'den küçük sazan balıklarının avlanmaması, av aracı, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması ve en az bir kez üremelerine imkân tanınması büyük önem arz etmektedir.

 Yürütülen, farklı türlerden yavru balık elde etme çalışmaları çerçevesinde, gelecek yıllarda yeni balık türlerinin su kaynaklarımıza bırakılması sağlanacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


''