5.10.2018 / Gösterim Sayısı : 124

Zeytinyağında İyi Üretim Uygulamaları Toplantısı Yapıldı

#2018 Zeytinyağında İyi Üretim Uygulamaları Toplantısı Yapıldı

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce, zeytinyağı işleyen işletmelere yönelik “Zeytinyağında İyi Üretim Uygulamaları” konulu eğitim ve bilgilendirme toplantıları düzenlendi.

İl Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitler Toplantı Salonunda, 02.10.2018 tarihinde birincisi gerçekleşen eğitim toplantısına; Manisa İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Metin Öztürk, Gıda ve Yem Şube Müdürü Hakan Kırmızı, Saruhanlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personellerinden S. Oğuz Üresin, Çağla Uysal, TKDK Manisa İl Koordinatörlüğü temsilcileri, Şehzadeler, Yunusemre, Saruhanlı ve Turgutlu İlçelerinde faaliyet gösteren zeytinyağı üreticileri, tesisleri sahipleri ile konu uzmanı teknik personeller katıldı.

Toplantının açışında bir konuşma gerçekleştiren İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Metin Öztürk; “Yeni bir zeytinyağı sezonun daha başındayız. İşleme faaliyetlerinin başlamasından dolayı zeytinyağı işletmelerimizi doğru üretim ve yasal gereklilikler noktasında bilgilendirelim ve bir eğitime tabi tutalım istedik. Olası yaşanabilecek olumsuzlukların önünü şimdiden keserek, zeytinyağı üreticilerimizin en doğru bilgiyi birinci ağızdan almaları amacıyla böyle bir toplantıyı organize ettik. Arkadaşlarımız teknik konularda sizleri üç gün süresince bilgilendirecekler. Verimli bir toplantı olacağına yürekten inanıyorum. İşletmelerde bulunması gereken idari şartlar, idari belgeler, işletme hijyeni gibi konularda arkadaşlarımız sizleri bilgilendirerek sizlerden gelecek soruları yanıtlayacaklar. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak gerek üreticilerimizin gerekse işletmecilerimizin her daim yanında olmaya ve onları bilgilendirmeye devam edeceğiz. İlimizde, zeytinyağında kaliteyi arttırmak için çalışmalarımız devam edecek olup tüm üreticilerimizin bereketli bir sezon geçirmesini, eğitimlerin sizler için şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Eğitimler, 3 Ekim tarihinde Salihli’de, 4 Ekim tarihinde Akhisar’da düzenlenen zeytinyağı üreticileri ve yağ dolumcularına yönelik toplantılarla devam etti. Eğitimlerde Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi İmran Arslan ve Gıda Mühendisi Elif Etiz sunumlarını gerçekleştirdi. Zeytinyağı üreticilerine; “Zeytinyağında İyi Üretim Uygulamaları”, “Türk Gıda Kodeksi Zeytinyağı ve Pirina Yağı Tebliği”, “TGK Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği”, “TGK Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği”, “Gıda Üretim İşletmeleri İçin Hijyen Gereklilikleri” ve “Zeytinyağında Taklit Tağşiş” konularında bilgiler verildi.
''