Bilimsel Bağcılık

        Şüphesiz Ziraat Mühendisliği ve bunun alt dallarından biri alan Bağcılık fenni bir bilimdir. Bu nedenle Bağcılık bilim ışığında yapılmalıdır. Bilim ışığında yapılmayan Bağ yetiştiriciliğinde pek çok sorunla karşılaşılması kaçınılmazdır. 

        Ekonomik ömrü uzun olan bağın tesis tekniği çok önemli olup, tesis esnasında yapılacak bir hatanın telafisi çok zor hatta imkansızdır. Bağcılıkta başarı bağ kurulacak yörenin toprak ve iklim faktörlerinin iyi bilinmesi ve başlangıçta iyi bir planlama ile toprak-iklim, anaç-çeşit ve terbiye sisteminin bir uyum içerisinde olmasını sağlamaktır. Bu durum üreticiye büyük karlılık sağlayabileceği gibi bağın ekonomik ömrünü de uzatacaktır. 

        Bağcılık yapılması için seçilen yerin bağ için uygun olup olamadığı, toprak özellikleri, bu toprakta hangi anaç olması gerektiği, anaç-kalem uyuşması, dikim aralıkları, yüksek sistem telli terbiye şeklinin ne ve nasıl olması gerektiği, kış budaması, yeşil budama, hastalık ve zararlılara karşı yapılan zirai mücadele uygulamaları, gübreleme, hasat zamanı, kurutma, depolama gibi üzüm yetiştiriciliğinin eksiksiz tüm aşamaları bilimsel veriler ışığında yapılmalıdır. 

       Bugün pestisit kalıntısı başta olmak üzere pek çok kalite ve kantite sorunları yaşanmasının sebebi bağcılığın bilim ışığında yapılmamasının sonucudur.

        Bu amaçla, Manisa Bağcılık Araştırma Enstitü Müdürlüğü konu uzmanlarınca yapılan araştırmalar sonucu tespit edilen bağ tesisinden hasata kadar bilimsel bağcılık için yapılması gerekenler Müdürlüğümüzün sitesine konarak bağcılarımızın hizmetine sunulmuştur.

 

Dökümanın tamamını indirmek için tıklayınız !


''