28.9.2018 / Gösterim Sayısı : 510

Manisa Jeotermal Seracılıkta Türkiye İkincisi

#2018 Manisa Jeotermal Seracılıkta Türkiye İkincisi

Manisa Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Metin Öztürk, Manisa'daki Örtüaltı Seracılık hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Meran Kayhan, Salihli İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Demir ve teknik personeller ile birlikte Manisa'nın Salihli İlçesi'nde Örtüaltı üretim gerçekleştiren ve Türkiye'de bir ilk olarak jeotermal enerji kaynaklarıyla ısıtılarak muz üretimi gerçekleştiren bir işletmede incelemelerde bulunan Metin Öztürk, burada işletme yetkililerinden bilgiler aldı.

Manisa'nın tarım, hayvancılık ve sanayi yanında alternatif enerji kaynakları ile de adından söz ettiren bir il olduğuna dikkat çeken İl Müdür Vekili Öztürk; "İklime bağlı kalmadan, kısmen ya da tamamen kontrollü olarak üretime imkan sağlayan örtüaltı yetiştiriciliği Manisa'da giderek yaygınlaşmaktadır. Örtüaltı yetiştiriciliğinde en önemli gider kalemini ısıtma masrafları oluşturduğundan dolayı jeotermal enerji kaynakları ön plana çıkmaktadır.

Jeotermal enerji ile ısıtılan sera varlığı bakımından İzmir İli, yaklaşık 820 dekar alan ve %19'luk payla ilk sırada yer alırken, İzmir'i 756 dekar alan ve %17,7'lik payla Manisa ve 720 dekar alan ve %16,8'lik payla Afyonkarahisar İli takip etmektedir.

2017 yılı mart ayı itibari ile ülkemizde 3.760 dekarı plastik sera ve 523 dekarı cam sera olmak üzere toplam 4.283 dekar jeotermal enerji ile ısıtılan, 225 ünite Örtüaltı varlığımız bulunmaktadır. Jeotermal enerji ile ısıtılan seraların ortalama ünite büyüklüğü 19,3 dekar olup bu işletmelerin %92,7'si topraksız tarım,  % 7,3'ünde ise topraklı tarım yöntemi ile yetiştiricilik yapılmaktadır. Topraksız tarım yapan işletmelerin %99,6'sı katı ortam kültürü kullanmaktadır. Jeotermal enerji ile ısıtılan sera işletmelerinin % 96,45'inde domates yetiştirilmektedir" dedi.

İl genelinde Örtüaltı Kayıt Sistemine kayıtlı ve kayıtsız olan işletme sayısının 832 olduğunu ifade eden İl Müdür Vekili Metin Öztürk; "3.182 dekar Örtüaltı alanda; domates, hıyar, biber, çilek, marul,  fide ve fidan gibi ürünler yetiştirilmektedir. Bunların bir kısmı ihraç edilmekte geriye kalan kısmı ise yurt içinde değerlendirilmektedir. 2018 yılı ilk altı ayı verilerimize göre ihracatımızın büyük bir çoğunluğu Rusya ve Ukrayna'ya gerçekleştirilmiştir. Rusya'ya 2.092 ton, Ukrayna'ya ise 139 ton olmak üzere toplam 2.231 ton ihracat gerçekleştirilmiştir" dedi.

Tarım ve sanayinin göz ardı edilmeden, ülke kaynaklarının çevre duyarlılığı ile en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Metin Öztürk, Zafer Kalkınma Ajansı desteğiyle "Alaşehir Teknolojik Sera Bölgesi" fizibilite çalışmalarının devam etmekte olduğunu, bundan sonraki süreçte de İl Müdürlüğü olarak üreticilere Örtüaltı yetiştiricilik ile ilgili eğitim, yayım ve teknik desteklerin verilmeye devam edileceğini, hedeflerinin jeotermal sera varlığında Türkiye birincisi olmak olduğunu söyleyerek açıklamalarına son verdi.


''